fbpx

Нема слободе без српског становишта

Зашто нема слободе без српског становишта – открива Бранимир Нешић на свечаном представљању издавачке куће Catena mundi и Српске интернет академије

Ако имате храбрости да се борите за слободу, онда сте на правом месту.

Када сам пре десетак година питао Душана Батаковића која је најважнија одредница српског идентитета, он ми је одговорио да је то жеђ за слободом!  И заиста, жеђ за слободом окупља Србе вековима и тера нас на надљудска прегнућа.

Верујем да је та жеђ за слободом окупила и нас вечерас!

Можда ће многи бити разочарани, али ово вечерашње окупљање није оснивачка скупштина још једне од многобројних политичких странака. Вечерашње сабрање је много више и много значајније од страначког активизма!

Карађорђе се није појавио случајно

Борба за очување националног идентитета је најважнији и најузвишенији облик друштвеног деловања. Све битке које добијете или изгубите на том пољу, добијају своје опредмећење у друштвено-политичким променама кроз неколико деценија.

Погледајте пример Карађорђа! Није се Српски Вожд појавио случајно. Терен за његов долазак је много раније брижљиво припреман на културолошком плану. Државотворна идеја утемељена у светородној немањићкој лози и национална свест о целовитости будила се у народним песмама, хералдичким записима, стематографијама, писаним историјама, добијеним привилегијама, обнови задужбинарства новоформираног грађанског сталежа… Из правилног разумевања и тумачења српске историје средњега века, родила се и модерна национална свест, а са њом и прегнуће Карађорђевих устаника.

С друге стране, ни наши вековни непријатељи нису седели скрштених руку на пољу културе. Погледајте шта су радили у 18. и 19. веку, и открићете зачетке цепања српског интегралистичког културног концепта и зачетке конструисања вештачких нација у српском етносу.

Недовољна брига о очувању националног идентитета, грешке које смо правили на пољу културе у том периоду, згромосале су нас на друштвено-политичком плану у 20. веку, који памтимо по два геноцида и неколико етничких чишћења српског народа.

Обнова српског становишта

Познато је да је свест о потреби да се свет посматра из српског становишта јавности обзнанио Милош Црњански тридесетих година прошлог века. Нажалост, услед превирања у ондашњој Краљевини Југославији, те њеним распадом и окупацијама, прво нацистичкој, а касније и комунистичкој – да подсетим, Комунистичка партија је још на Дрезденском конгресу за свог главног непријатеља на Балкану одредила српски народ – српско становиште није нашло своју јасну конкретизацију, није утврдило свој систем вредности, методологију рада и све што је потребно да се овако значајна идеја оплодотвори.

Вођена идејом да се мудрост, или прецизније речено целомудреност једног народа налази у сабрању многих – а многи од нас имају различите друштвено-идеолошке погледе на свет, од национално либералних, преко конзервативних до социјалистичких идеја – све што Catena mundi ради ових 12 година и све што је и у темељу Српске интернет академије, може се подвести под: обнову, утврђивање и јасно дефинисање српског становишта.

Жеђ за слободом остаће и даље жеђ ако не будемо обновили српско становиште. Нема слободе и нема уједињења без јасно дефинисаног српског становишта у 21. веку!

Хвала свима који сте дошли! Хвала Катениним ауторима који су својим књигама уградили себе у овај заједнички пројекат. Хвала тренутним и будућим предавачима Српске интернет академије. Хвала свим Катениним добротворима и читалачкој публици. Посебну захвалност дугујем полазницима прве године СИА који су препознали вредност оваквог пројекта и одазвали се нашем позиву.

Мислите храбро и осетите слободу!